Větrné elektrárny u každé vsi? Dohodněme se, navrhuje Přibyslav

17.12.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Větrník na každém kopci, nebo centrální park pro všechny. Nelehký úkol má rozhodnout Svazek obcí Přibyslavska, kde společnost ČEZ obnovitelné zdroje chce v budoucnu stavět desítky větrných elektráren. Řešením může být dohoda s energetiky. Tu ale některé obce už nyní odmítají.

Dohodněme se rozumně. S takovým návrhem přišel starosta Přibyslavi Martin Kamarád. "Představa, že ve výstavbě větrníků bude chaos, se mi moc nelíbí a asi nejen mě. S obnovitelnými zdroji budoucnost počítá, proto by bylo rozumné se dohodnout, jakým způsobem se k tomu postavit," vysvětlil Kamarád. Starosta také navrhl uzavřít s energetiky dohodu. "Ta by řešila, kde budou elektrárny stát a jaké finanční výhody z nich budeme mít. Byla by závazná i pro další zájemce, kteří chtějí v budoucnu elektrárny u nás stavět," dodal starosta Přibyslavi.

PENÍZE I PRO OBCE, KTERÉ JE NECHTĚJÍ

Jak zdůraznil, dohoda by řešila i palčivé otázky, které si obce dávají už teď. "Pokud vím, větrné elektrárny řeší v Jitkově. Jestli tam řeknou ano, tak budou elektrárny stát kousek od nás. Budeme se na ně dívat a nic z toho nebudeme mít," řekl nedávno Deníku například starosta sboru oudoleňských dobrovolných hasičů Karel Kubát.

Podle Kamaráda by dohoda řešila i tyto situace například formou kompenzací, kdy majitel elektráren by vyplácel určitý podíl obcím, které elektrárny nechtějí, ale mají je kvůli sousedům skoro pod okny. Ovšem dotovaná obec nebude sousedům ve stavbě vrtulí bránit.

Svůj návrh představil na jednání Svazku obcí Přibyslavska. Ze sedmnácti přítomných zástupců obcí bylo čtrnáct pro dohodu. Další se zdrželi. Důsledně proti byl jeden hlas.

Zdroj: Havlíčkobrodský deník