Senát schválil komunitní energetiku

21.12.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Sdílet elektřinu mezi domovem a chatou nebo rodinou a přáteli bude pravděpodobně možné již od poloviny příštího roku. Novelu energetického zákona, který zavádí takzvané energetické komunity, včera schválil Senát a nyní ji k podpisu dostane prezident Petr Pavel.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) posílí novinka energetickou nezávislost jednotlivců i společnosti, umožní snížit výdaje za energie a pomůže životnímu prostředí.

"Sdílet elektřinu půjde z chalupy do bytu, ze školy do bazénu nebo k místnímu pekaři. Možnosti dané evropskou legislativou Česko využilo velmi rychle," zhodnotil předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Lidé budou moci sdílet elektřinu vyrobenou v daném okamžiku třeba fotovoltaikou na střeše. Výrobu půjde posílat až na devět dalších odběrných míst.

"Přebytky elektřiny jsou do místa spotřeby dodávány prostřednictvím distribuční sítě. Za nasdílenou elektřinu bude odběratel platit pouze regulovanou část ceny," vysvětlil Chalupa.

"Cenu za silovou elektřinu si budou sdílející domlouvat individuálně a může být i nulová," dodal.

V praxi to může znamenat, že třeba u běžné distribuční sazby se za odběr jedné kilowatthodiny takto vyrobené elektřiny bude platit kolem tří korun, kdežto od velkého dodavatele by to bylo i osm korun.Větší skupiny budou moci působit jako energetická společenství. Ta se stanou právnickou osobou, družstvem nebo spolkem a musí se registrovat u Energetického regulačního úřadu.

Energie budou vyrábět například solárními nebo větrnými elektrárnami a sdílet je mezi domácnostmi nebo obcemi, školami, úřady či podniky.Každý z členů společenství, kterých bude moci dočasně být nejvýše tisíc s omezením na tři sousedící obce s rozšířenou působností, bude mít maximálně desetinový podíl na hlasovacích právech.Omezení na počet členů a region má platit do poloviny roku 2026. Do té doby by mělo být v provozu datové centrum sledující výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě, a omezení by měla padnout.

Zdroj: Právo/Martin Procházka