Sdílená elektřina u sousedů? Rakousko je nejdál, zrušilo u ní daně i poplatky

22.11.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Rakouská energetická soustava má mnoho podobností s českou, co se týče distribuční sítě a zákonů týkajících se energetiky. Země podle odborníků nabízí vhodné ekonomické a geografické podmínky pro rozvoj komunitní energetiky, včetně fotovoltaických elektráren a obnovitelných zdrojů energie na venkově.

Rakousko také poskytuje slevy na distribuční poplatky komunitám, které sdílejí elektřinu na krátké vzdálenosti. Slevy se liší podle typu energetického společenství, a to od 28 do 64 procent.

V Rakousku existují čtyři hlavní typy energetických společenství: společně jednající skupiny zákazníků/spotřebitelů, lokální energetická společenství, regionální energetická společenství a občanská energetická společenství. Tato společenství využívají chytré elektroměry, které měří spotřebu energie v krátkých intervalech. Mají umožnit spravedlivé rozdělení sdílené elektřiny.

Sdílení elektřiny v Česku už dala vláda zelenou, podle plánu bude reálné v příštím roce. Komunitní energetika přinese velkou změnu pro domácnosti, instituce i obce. Výsledkem mají být nižší výdaje za energie a zvýšení energetické nezávislosti. Vše důležité k tématu Deník osvětlí v novém seriálu. Jednotlivé díly najdete na www.denik.cz

Zdroj: chomutovsky.denik.cz