Řeší větrné elektrárny

17.10.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Dají Svitavy a okolní vesnice zelenou stavbě větrných elektráren? Ještě není rozhodnuto. Obyvatele čeká sociologický průzkum a následně rozhodování zastupitelstva. Větrné elektrárny by mohly stát ve Svitavách a devíti dalších obcích. Jedno je však jasné, část Svitav za kolejemi směrem na Poličku zůstane rekreační a bez stožárů. Dohodli se na tom starostové.

V Pardubickém kraji připadá v úvahu pro stavbu větrného parku lokalita kolem Svitav a dalších deseti obcí. Několik jednání už mají starostové dotčených obcí za sebou."Se starosty jsme se dohodli, že na přelomu října a listopadu uděláme sociologický průzkum, který nám ukáže atmosféru v obcích. Pak budou rozhodovat zastupitelstva a měla by v nich být stoprocentní shoda, protože za tři roky končí volební období a to tady ještě žádná větrná elektrárna stát nebude. Půjde o rozhodnutí na desítky let," vysvětlil starosta Svitav David Šimek. 

Sociologický průzkum pro Svitavy a další dotčené obce udělá Univerzita Palackého z Olomouce.Větrné elektrárny otevírají obcím možnost komunitní energetiky i nemalé příjmy do obecní kasy."Některé obce viděly příležitost zvýšit si příjmy a navrhovaly postavit elektrárny i na Javornickém hřebenu nebo směrem na Poličku. Se starosty jsme se domluvili, že vytvoříme zónu, kam žádné vrtule nepustíme. Jedná se o lokalitu od kolejí na západ, směrem na Poličku. Rekreační část Svitav nebudeme narušovat žádnými stožáry," upřesnil Šimek.

Zdroj: Svitavský deník