Jeníkov vysvětlil občanům větrníky

30.01.2024

Vedení radnice ve Větrném Jeníkově v aktuálním čísle zpravodaje městyse vysvětlilo, proč samospráva vstoupila do společného podniku se společností TCN energie, aby v katastru městyse vzniklo několik větrných elektráren. Hlavním cílem je posílení energetické soběstačnosti obce a jejích obyvatel včetně významného posílení rozpočtu.

Na území katastru Větrného Jeníkova by podle předběžných odhadů bylo možné vybudovat až 6 větrných elektráren. Ekonomický smysl projektu je výstavba minimálně čtyř.

"Výnos z jedné elektrárny pro obec by mohl být kolem 3,5 milionu korun ročně. Nabídka projektu společného podniku obce s investorem tak byla jasně nejvýhodnější," sdělilo v textu pro občany vedení městyse.

V budoucnu by tak obec mohla mít levnější silovou energii a těžit by z toho mohly i domácnosti. "Jedna z možností je založení energetického fondu, kde se shromáždí výnosy z jedné elektrárny a peníze se podle čísel popisných přerozdělí jednotlivým domácnostem, tedy přibližně 21 tisíc korun ročně na číslo popisné," píše se v textu v obecním zpravodaji.

Zdroj: Jihlavské listy