Hořany na Nymbursku zvažují nabídku investora vybudovat za obcí větrný park

01.03.2024

Nedaleko Hořan na Nymbursku by letos mohl investor začít s budováním první věže větrného parku . Obec, na jejímž pozemku má park stát, nyní s investorem dokončují podobu smlouvy o spolupráci. V následujících týdnech by ji měli schvalovat zastupitelé. Hořany se zhruba 170 obyvateli by tak v následujících letech mohly ročně do rozpočtu získávat zhruba 3,5 milionu korun, řekla ČTK starostka Anděla Frumarová (Sdružení nezávislých kandidátů).

Lidé v obci se mohli k záměru na vybudování větrného parku loni v prosinci vyjádřit v anketě. Odpovídali na otázku: Souhlasíte, aby obec dále podpořila projekt výstavby větrných elektráren? "Převážná většina souhlasila. Nyní čekáme na smlouvu, kterou ladí právníci obou stran," řekla Frumarová.

Elektrárna by měla stát zhruba kilometr od obce nedaleko rybníka na mírně vyvýšeném místě. "Dohodli jsme se, že zatím jednu a do budoucna možná i čtyři," doplnila Frumarová. Zisk, který by tak obci díky větrné elektrárně plynul, by mohla investovat například do opravy chodníků nebo silnic, chystá vybudovat také nové zázemí na hřišti.

Větrné elektrárny v Česku loni vyrobily 693 megawatthodin elektřiny, meziročně o 9,5 procenta více. Z větru ale v Česku pochází zhruba procento spotřebované elektřiny. ČR tak výrazně zaostává za evropským průměrem, který loni stoupl na 19 procent. Podle České společnosti pro větrnou energii jsou aktuálně ve Středočeském kraji instalované dvě větrné elektrárny poblíž obce Pchery na Kladensku.

Zdroj: oenergetice.cz