EU dá stovky miliard eur na modernizaci energetiky

26.11.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Evropská komise plánuje dát přes 580 miliard eur (více než 14 bilionů korun) na opravu a modernizaci energetických sítí v členských zemí EU. Ty by následně měly být schopné pojmout předpokládaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Komise chce vizi urychlení investic do energetické transformace představit v příštím týdnu. Prostředky mají jít hlavně na zlepšení přeshraničních propojení, aby se zlepšila integrace energie z obnovitelných zdrojů na moři. Plán počítá i s novými nástroji financování, zapojit by se měla Evropská investiční banka (EIB).

Podle dokumentu stojí před evropskou energetickou sítí nové a náročné úkoly. "Bude muset uspokojit rostoucí poptávku spojenou s čistou mobilitou, vytápěním a chlazením, elektrifikací průmyslu a nastartováním výroby zeleného vodíku," píše se v textu.Sítě budou v dalších letech čelit velkému tlaku kvůli zavádění obnovitelných zdrojů. Větrné a solární elektrárny přitom dosahují nejvyšších kapacit v různých denních a ročních obdobích. Proto je třeba mít více tzv. chytrých sítí s úložišti energie, například bateriemi.

Sítě se podle návrhu musí přizpůsobit decentralizovanějšímu, digitalizovanějšímu a flexibilnějšímu systému. Komise plánuje ve spolupráci s regulátory vypracování doporučení a pokynů pro celoevropskou opravu sítí. Průmyslové subjekty již varovaly, že z elektrických sítí se stává úzké hrdlo pro poskytování čisté energie kvůli nedostatečné rychlosti modernizace.

Zdroj: Reuters/newsbox.cz