Elektřinu půjde sdílet od července

04.12.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Poslanci schválili novelu energetického zákona. Komunitní energetika se může v Česku rozjet od poloviny příštího roku.Poslanci schválili v pátek novelu energetického zákona známou jako Lex OZE II. Díky ní budou moci vznikat energetické komunity, které budou společně vyrábět a sdílet elektřinu – ať už v rámci rodiny, nebo třeba obce. Novela začne platit od prvního července příštího roku. 

Průlomem je rovněž zavedení takzvaného součtového měření spotřeby.Každá taková komunita, jejímž základem bude výroba elektrické energie a její sdílení mezi členy společenství, se tak od poloviny příštího roku bude moci stát účastníkem energetického trhu. Kromě jednotlivců to mohou být obce, školy, úřady nebo podniky.Vláda nicméně dočasně omezila rozsah a regionální působnost společenství na 1 000 odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Omezení má platit do 30. června 2026, kdy by mělo začít fungovat energetické datové centrum zajišťující výměnu všech informací o výrobě a spotřebě energie.

Komora obnovitelných zdrojů energie ČR, která se na přípravě novely podílela, považuje zákon za průlomový především v tom, že "přináší nezbytný základ digitalizace a modernizace energetiky". "Stávající situace kolem cen energie motivuje mnoho lidí k hledání individuálních řešení k zajištění dodávek energie nepocházejících z fosilních paliv, které nejsou vázány na obchodování na burzách," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela během obhajoby novely na půdě Sněmovny. Důležité je podle něj hlavně to, aby při sdílení bylo možné párování výroby a spotřeby a vyhodnocování toků elektřiny v rámci energetického společenství.

Zdroj: MF Dnes/Ekonomika