Druhý dech větrníků. Místní dostanou podíl ze zisku

10.11.2023
Zdroj: Envatoelements
Zdroj: Envatoelements

Po letech stagnace se v Česku staví a roztáčejí nové kolosy vyrábějící elektřinu díky proudění větru. Vyškovské noviny navštívily první občanskou větrnou elektrárnu v Rozstání, kde do projektu investovali obyvatelé. Brzy mají v Česku vyrůst další.

Vesnice leží v srdci Drahanské vrchoviny, na hranicích Olomouckého a Jihomoravského kraje, nedaleko propasti Macocha. Podle takzvané větrné mapy se nachází v jedné z největrnějších oblastí České republiky. "Vítr, často čerstvý, tady fouká snad 360 dní v roce. Elektrárna stojí na dobrém místě, málokdy nevyrábí," míní starosta Kraus.

Malá obec Rozstání se zhruba šesti sty obyvateli byla vůbec první, kde vyrostla první občanská větrná elektrárna v Česku. Investor ještě před stavbou v roce 2011 nabídl lidem z vesnice a okolí přednostní akcie společnosti. "Momentálně vlastní akcie více než tři stovky obyvatel," popisuje Radim Man ze společnosti Eldaco skupiny Portiva. Licenci má elektrárna do roku 2036. "Akcionářům jsou každoročně vypláceny dividendy. Návratnost investice pro investory z řad občanů byla zhruba pět let," tvrdí Man. Druhá občanská elektrárna vyrostla v obci Vítězná na Trutnovsku.

Elektrárna v Rozstání o výkonu 1,8 megawattu patří k nejvýkonnějším v Česku. Ještě lépe je na tom jen osm kilometrů vzdálená drahanská větrná elektrárna. "Každá z těchto dvoumegawattových větrných elektráren pokryje spotřebu až tří tisíc obyvatel," uvádí Man s tím, že v současné době se v České republice uvažuje nad zařízeními o výkonu 4 až 4,5 megawattu.