Britové spustili největší pobřežní větrnou elektrárnu na světě

11.10.2023
Zdroj: doggerbank.com
Zdroj: doggerbank.com

Obří projekt má napájet až šest milionů domácností.

Větrná elektrárna Dogger Bank v Severním moři slavnostně zahájila provoz. Po dokončení bude mít kapacitu 3,6 gigawattu a bude schopna napájet šest milionů domácností. Projekt se rozšíří o fázi Dogger Bank D a bude hotov za tři roky.

Větrné elektrárny mají být podle mnohých odborníků zásadní součástí plánovaného přechodu k čistým zdrojům energie. I proto po celém světě v poslední době vzniká stále více projektů, které se nesoustředí jen na výstavbu těchto zařízení na souši, nýbrž i na mořské hladině. Poblíž britského pobřeží tak minulý týden spustili první část větrného parku s názvem Dogger Bank, jenž se má stát největší takovouto elektrárnou na světě.

Nová pobřežní farma představuje důležitý milník pro další rozvoj těchto zařízení. Spojené království má pro budování podobných projektů ideální podmínky, mezi něž patří třeba vysoká rychlost větru, dlouhé pobřeží a poměrně mělké mořské dno. Dosud největší pobřežní větrnou farmou v britských vodách je Hornsea 2 se 165 turbínami, která se může pochlubit výkonem více než 1,3 gigawattu.

Zdroj: euro.cz